Image
Image

НОВИНИ ТА СТАТТІ

Новини медицини і здоров'я, нові методи лікування хвороб та діагностики, інформація про щеплення, нові розробки і ліки.

Image
Image

Останні новини

Кашлюк

Кашлюк

Вчора у ФБ МОЗУ з'являється такий ось матеріал https://www.facebook.com/photo/?fbid=862435079244043&set=a.294419049378985

Коротенько цитую

"З 2023 року в Україні зростає захворюваність на кашлюк. За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків захворювання, за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Більшість хворих — діти дошкільного та раннього шкільного віку. Причина зростання захворюваності — велика кількість нещеплених дітей. 😢

🔎 Як запобігти кашлюку?

Усі діти мають отримати 4 щеплення — у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, наздоженіть його якнайшвидше.

Також, від кашлюку потрібно вакцинуватися вагітним жінкам у термін від 16 до 32 тижня вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею вакцини."

Зрозуміло? Так. А як насправді?

4,1% захворілих дорослих? А в ЄС 62% захворілих на кашлюк старші за 14 років. Як це може бути? ДУЖЕ просто. В Україні діагностують і документують 1 з 10 випадків кашлюку у дорослих. Клініка кашлюку у дорослих дещо інша, ніж у дітей - не характерні приступи спазматичного кашлю, зазвичай головна ознака - тривалий кашель, може не бути підвищення температури тіла.

Причина зростання - велика кількість нещеплених дітей? Насправді, причина - велика кількість незахищених людей (як дітей, так і дорослих). Чому? Тому, що післявакцинальний імунітет НЕ СТІЙКИЙ. Якщо після хвороби на кашлюк захист зберігається декілька десятиліть, у декого - пожиттєво, повний курс щеплень дає напружений імунітет на 5-10 років. Саме тому 80% дітей 10-14 років, що захворіли на кашлюк в ЄС у 2017 році були вакциновані (рисунок 2).

Тому в Європі вакцинація проти кашлюку не закінчується базовим циклом (3 або 4 дози). Роблять бустер в 4-7 років, потім в 12-16 (рисунок 3). Деякі країни вакцинують вагітних, деякі - людей похилого віку.

Але в Україні все зовсім не так. За календарем щеплень остання вакцинація проти кашлюку робиться в 1,5 роки. Все. Крапка. Людина може, якщо захоче щепити дитину у 6 років вакциною Бустрикс, але за свій кошт.

Навіть в наказі МОЗУ 595 від 2011 року (редакція 2014 р) є така дебільна (іншого епітету не можу підібрати) фраза: "Щеплення проти кашлюка проводиться дітям до 6 років 11 місяців 29 днів". Ніякої вакцинації ані підлітків, ані дорослих, ані вагітних в наших офіційних документах не існує.

Що робити? Держава пропонує для щеплення дітей лише індійські (або індонезійську) вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом, ртутним консервантом та великою кількістю алюмінію. Профіль безпеки залишає бажати кращого. Тому, поки немає більш адекватного календарю та більш адекватних закупівель, безпечним та надійним рішенням може бути лише купівля батьками сучасних французських або бельгійських 3-6 компонентних вакцин. В 6 та 16 років бажано зробити бустери. Стосовно вагітних. Дівчина вирішує, безумовно, самостійно, але стратегія захисту новонародженого антитілами матусі дуже ефективна. Можна в якості консенсусу пропонувати ДО ВАГІТНОСТІ перевіряти напруженість захисту дівчини проти основних керованих інфекцій (дифтерія, правець, кашлюк, поліо, кір, паротит) і щепити лише необхідне. Також є сенс робити тест на напруженість імунітету підліткам та дорослим. Це персоніфікована вакцинація. Яка поки що не застосовується навіть в цивілізованих країнах. Що ж тут казати про Україну, де нема самостійної розумної вакцинальної стратегії.